Śmigus – dyngus

Dzień dobry Kreciki!
Dzisiaj kolejna tradycja Wielkanocna przed nami. Przyjrzyjcie się poniższym fotografiom:
1

2

3

 

Co prezentują obrazki?

Czy wiecie co to jest za zwyczaj? Jak on się nazywa?

Jedną z tradycji wielkanocnych (obok malowania jajek, święconki) jest ŚMIGUS – DYNGUS, zwany też lanym poniedziałkiem, ponieważ przypada w Poniedziałek Wielkanocny.

Tego dnia można od samego rana polewać wszystkich wodą. Ale uważajcie, bo wy również możecie zostać oblani! I pamiętajcie – nie wolno płakać i obrażać się na osobę, która oblewa. Zachowajcie jednak umiar w oblewaniu innych.

A teraz opowiedzcie swoim najbliższym, jakie macie wspomnienia związane z lanym poniedziałkiem J.

Tym miłym akcentem zapraszamy do zabawy – piosenka „Śmigus – dyngus”:

https://www.youtube.com/watch?v=kRWYnZ8dGzA

Kilka propozycji do zabaw w domu w lany poniedziałek:

·       Cel – pal!

Najciekawsze zabawy na Śmigusa Dyngusa to przede wszystkim te z balonami napełnionymi wodą. Taką „amunicję” możemy przygotować wcześniej bądź sporządzić z pomocą naszego szkraba w ramach wstępu do gry. Następnie udajemy się do ogrodu / łazienki / na balkon, gdzie w różnej odległości ustawiamy cele. Mogą być to maskotki bądź inne zabawki, którym nie straszne jest zamoczenie. Rodzicom starszych dzieci proponujemy wykonanie flamastrami tarczy na dużym kawałku kartonu, do której nasze pociechy będą celować. Wygrywa ten, kto oczywiście trafi najbliżej środka.

  • Wodne szaleństwo

Można rozszerzyć trochę tradycję i kreatywnie podejść do tematu wody. Jedna z opcji to postawić na BAŃKI mydlane – zwykłe, wielkie, pachnące albo… bańkowe węże:

zabawa cel pal

Jak to zrobić? Banalnie prosto: odcinacie dno od plastikowej butelki, naciągacie na nią skarpetkę, zamaczacie końcówkę w wodzie z mydłem i… dmuchacie ile sił w płucach. Czyj wąż będzie najdłuższy? : )

  • Rzucanie do celu (w przypadku możliwości wyjścia do ogrodu lub w inne dozwolone na tę zabawę miejsce)

Kto zdobędzie najwięcej punktów, rzucając mokrą gąbką do narysowanej na chodniku tarczy?

zabawa rzucanie do celu

KOSTKI LODU:

  • do malowania:

kostki lodu do malowania

Jak to zrobić? Barwimy wodę na różne kolory, zamrażamy kostki, dajemy dzieciom tak przygotowane farby i papier albo materiał i po prostu czekamy na niepowtarzalne efekty albo bawimy się razem z dziećmi!

  • statki – do zabawy w ogrodzie albo wannie:

statki

Jak to zrobić? Kolorową wodę zamrażamy razem z wykałaczkami (folia naciągnięta na foremkę do lodu pozwoli utrzymać maszty na miejscu!), a po wyjęciu z zamrażalnika dodajemy papierowe żagle. Jeśli macie dostęp do ogrodu, możecie z długiego pasa folii aluminiowej zrobić rzekę, po której będą pływały Wasze statki.

 

Udanej zabawy 😉