Wielkanocne tradycje

 
  

  Tegoroczne obchody Świąt  Wielkanocnych  w  przedszkolu  upłynęły  pod znakiem  tradycyjnych   obrzędów.
 Rozpoczęliśmy od ogłoszenia konkursu rodzinnego na wykonanie  świątecznego baranka.  Efekty przerosły nasze wszelkie oczekiwania. Dzieci z Rodzicami wykonały naprawdę piękne baranki, każdy był inny i nie mogliśmy wybrać najładniejszego. Decyzją najlepszą było więc nagrodzenie wszystkich prac.

  

 18 marca, kiedy  do dzieci  przyszedł prawdziwy zając,  rozpoczęliśmy dzień spotkaniem na sali gimnastycznej. Wszystkie grupy zaproszone zostały przez Pszczółki i Duszki do obejrzenia świątecznych przedstawień.

                                              

  Pszczółki  wystąpiły w roli zwierząt  i ptactwa domowego. Pokazały inscenizację pt."Pisanki". Natomiast  6-letnie Duszki pokazały dzieciom takie tradycje  tradycje wielkanocne  jak  malowanie  jajek,  ozdabianie  stołów  barankami, zajączkami  i  kurczakami.  Dziewczynki  zaśpiewały o kolorowych pisankach, a chłopcy pokazali jak kiedyś jeżdżono z kogucikiem i jak się  "dynguje".

      

 Po przedstawieniach wszyscy ruszyli na poszukiwanie niespodzianek  od zająca. Niektórym (pewnie tym najgrzeczniejszym) zając zostawił ślady, żeby łatwiej mogły znaleźć swoje paczki.

    

  Po południu Pszczółki zaprosiły swoich Rodziców, by im pokazać pisankowe  przedstawienie. W czasie, gdy dzieci grały swoje role Rodzice mieli nie lada zadanie do wykonania-  wielkanocne palmy!. Szybko i chętnie zasiedli do pracy i efekty były naprawdę imponujące. Czekała też na wszystkich nagroda w postaci zastawionego tradycyjnie stołu wielkanocnego.

   

  Duszki również zaprosiły Rodziców do kultywowania tradycji związanych z Świętami  Wielkanocnymi. zaprezentowały swoje przedstawienie gościom i potem razem zasiedli do stolików, by pomalować przygotowane jajka. Zrobiło się kolorowo i świątecznie.

  

 
  Na koniec dnia, każdy  mógł przyjrzeć się  żywym "zajączkom" w holu  przedszkola  i  pięknym barankom na wystawie.
                                 /więcej  zdjęć w fotogalerii/                                                                               /M.Sz./