Zagrajmy w literki
Nauka czytania to niezwykle ważna umiejętność. Może się jednak zdarzyć, że zarówno dziecko, jak i rodzice uznają, że jej opanowanie jest bardzo trudne i czasochłonne. No cóż, rzeczywiście liczne powtórzenia mogą się wydawać nudne i uciążliwe, ale jest sposób na to, aby proces przyswajania i utrwalania literek przebiegał przyjemnie. Wystarczy tylko zamienić naukę w zabawę. Jak tego dokonać ? Bardzo łatwo. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na literkowe gry.
Rytmy
- Aby przygotować to ćwiczenie potrzebujemy kolorowych zakrętek, mazaków i białego brystolu.
- Zaczynamy od napisaniu na zakrętkach kolejnych liter alfabetu (mogą się powtarzać, możemy też skoncentrować się na kilku wybranych, tych które akurat utrwalamy).
- Na brystolu odrysowujemy kółka. Na początek wystarczy pięć- sześć, w dalszej kolejności możemy dojść do ośmiu- dziesięciu. Kółka kolorujemy zgodnie z kolorami zakrętek i wpisujemy w nie odpowiednie litery. I tu zaczyna się zabawa.
- Kiedy już wzory na brystolu są gotowe, kładziemy je przed dzieckiem i prosimy o ułożenie zakrętek
- z literkami w kolejności wskazanej na kartoniku. Pamiętajmy o tym, że narysowane litery nie muszą być ułożone zgodnie z kolejnością alfabetyczną- kierujmy się wyobraźnią (mogą tworzyć np. taki rytm DCBBCA, wszystko zależy od nas).
- Po tym, jak nasze dziecko znudzi się już układaniem, poprośmy aby przygotowało dla nas wzory. Teraz to my będziemy się uczyć. Czy nie popełnimy żadnego błędu? Niech maluch sprawdzi efekty naszej pracy.
Bingo
- Do zabawy potrzebujemy: kartek brystolu, plastikowych nakrętek (z całą pewnością w każdym domu znajdą się takie w dużej ilości), pudełka.
- Brystol przycinamy w kwadraty. Każdy kwadrat dzielimy na dziewięć części (rysując poziome i pionowe linie). W każdej z dziewięciu części zapisujemy jedną literkę. Musimy tylko pamiętać, żeby na przygotowanych przez nas planszach litery nie powtarzały się (wtedy możemy grać w kilka osób).
- Na zakrętkach wypisujemy litery polskiego alfabetu (w zależności od tego czy nasze dziecko zna już wszystkie dołączamy: „ą”, „ę” itp. lub też nie). Wrzucamy wszystkie zakrętki do pudełka, z którego będziemy losować kolejne elementy.
Cała zabawa polega na tym, aby jak najszybciej zakryć wszystkie pola na planszy (losujemy tak długo, aż w końcu się to uda). Ten, kto znajdzie u siebie wylosowaną literę, przykrywa ją zakrętką. Jeśli nie mamy możliwości zapewnić naszemu maluchowi towarzystwa w zbliżonym wieku, sami zasiądźmy do rozgrywki. Emocje gwarantowane.