Zajęcie z rodzicami u Skrzatów.

W ciągu całego roku szkolnego przy okazji różnych zajęć starałyśmy się kształtować u dzieci poczucie odpowiedzialności za otaczającą przyrodę.
Kwiecień był miesiącem ,w którym jednym z tematów kompleksowych był temat :
„ZIEMIA-PLANETA, NA KTÓREJ MIESZKAM”.
Podczas codziennych zajęć poruszłyśmy problemy np.dymiących kominów,zanieczyszczonego powietrza i wody, uczyliśmy się świadomego ograniczenia wytwarzania śmieci.
Jako naucxzcyielki doszłysmy do wniosku,że warto aby dzieci pochwaliły sie swoimi wiadomościami i zdobytymi umiejętnościami przed Rodziicami.
Przez tydzień gromadziłyśmy rekwizyty i inne akcesoria rozbudzające inwencję twórczą i wyobraźnię dzieci (kukiełki,plastikowe butelki,materiały plastyczne).
Gdy już wszystko było „zapięte na ostatni guzik”, dzieci zabrały zaproszenie dla Rodziców na zajęcie podsumowujące naukę o treśiach ekologicznych.
Dnia 9 maja Rodzice przybyli zaciekawieni tym,co przygotowaliśmy.
Amosfera stała się radosna i miła gdy wszyscy przywitalismy się w wielkim kręgu „promykiem radości”

/>
Przy piosence „Wiosenny marsz” dzieci pomaszerowały na wycieczkę do lasu.Po przybyciu na miejsce obejrzały teatrzyk kukiełkowy na podst. opowiadania I.salach „Śmieci”.Podczas krótkiej rozmowy dzieci potrafiły opowiedzieć treść utworu,jak również podać przykłady złego i dobrego zachowania w lesie.

/>
Ponieważ nasza grupa nosi nazwę Skrzaty, toteż postanowiliśmy „zobaczyć” -jak żyje się naszym imiennikom w lesie.Zapięliśmy pasy „w samochodach” i przy dxwiękach tamburina ruszyliśmy na leśną polanę.Po przybyciu na miejsce ogarnęła nas rozpacz- Wszędzie leżały śmieci i odpady pozostawione przez człowieka!!
Dzieci odrazu zauważyły,że śmieci można posegregować i powtórnie wykorzystać.Tak też się stało.Przy piosence „Sprzątać las” przedszkolaki zabrały się do pracy.Do żółtego pojemnika trafiły plastiki, do niebieskiego-papiery,a do czerwonego – szkła.Dzieci zadanie wykonały bezbłędnie, a przy okazji utrwaliły sobie kolory.
Planując zajęcie prosiłyśmy dzieci o przyniesienie pustych plastikowych butelek.Codziennie słyszłyśmy pytanie”prosze pani, a do czego te butelki?”.Nasza odpowiedź brzmiała „zobaczycie ,to będzie niespodzianka”.
Nadszedł ten oczekiwany moment.Po posprzątaniu „polany” rozdałyśmy Skrzatom butelki.Powstał wspaniały zespół,który stukaniem w butelki akompaniował do piosenki „Sprzątać las”.
Mieliśmy jeszcze butelki dla Rodziców.Dzieci przeliczając od1-5 podawały butelki pani Gabrysi,a ona dalej Rodzicom.W ten sposób powstała wspaniała orkiestra.Rodzice i dzieci tworzyli muzykę dmuchając, stukając i gniotąc butelki.
Wszystkim tym zabawom towarzyszyła radość,śmiech i spontaniczna aktywność dzieci .
Jednak dopiero na zakończenie spotkało wszystich Rodziców miłe uczucie zaskoczenia.Mianowicie zostali zaproszeni do wykonania wspólnie z dziećmi „Laleczki z buteleczki”.
Pomysł okazał się trafny-Rodzice bardzo chętnie pomagali ozdabiać butelki różnymi elemenatami.

/>
Ruszyły w ruch nożyczki,kleje i wycinnanki.Powstawały pelerynki z kolorowej krepy,ozdoby z plasteliny i wycinanki samoprzylepnej.Przydawały się też guziki, lameta,girlandy i różne opakowania jako kapelusze.

/>
Przyjemnie było patrzeć jak Rodzice potrafia bawić sie ze swoimi pociechami,
bo praca ta była dla nich i dla dzieci doskonałą zabawą.
Efektem namacalnym naszego przedsięwzięcia były wspaniałe ,kolorowe lalki,które ozdobiły nasz przedszkolny korytarz i które posłużą dzieciom do zabawy.

Powstała naprawdę imponująca kolekcja zabawek.

/oprac.G.Mierkiewicz,E.Drobińska?