Witam kochane Smerfy!

W tym tygodniu nadal pozostajemy przy tematyce zdrowia. Dziś temat: „Zdrowie na talerzach”.

Kochani obejrzyjcie Piramidę zdrowego żywienia:

 

Piramida żywieniowa - zasady zdrowego żywienia | SuperMenuJak jeść zdrowo? Nowa piramida żywienia 2016

Piramida ta mówi nam ile poszczególnych produktów powinniśmy jeść codziennie:

Kochane Smerfy, bardzo dużo się ruszacie, a także rośniecie, więc to co jecie jest bardzo ważne, abyście zdrowo rośli. Najważniejsze są owoce i warzywa!!!

 

Ostatnie badania wskazują ponad wszelką wątpliwość, że warzywa i owoce powinny być podstawą naszego żywienia. Dostarczają bowiem wielu bezcennych składników (mineralnych, witamin, polifenoli) i w istotny sposób zmniejszają zachorowalność oraz umieralność na choroby układu krążenia, cukrzycę czy nowotwory. Warzywa i owoce spożywajmy więc  jak najczęściej i w jak największej ilości. Powinny stanowić co najmniej połowę, tego co jemy. Pamiętajmy jednak o właściwych proporcjach: 3/4 powinny stanowić warzywa, a 1/4  owoce”

Nie może ich zabraknąć przy waszych posiłkach! Pamiętajcie o tym! Drugie miejsce to produkty pełnoziarniste, czyli chleb, bułeczki, makaron, kasza i ryż. Też trzeba je codziennie jeść! Oczywiście w waszej diecie nie może zabraknąć mleka oraz mięsa, jajek i ryb!

Kochane Smerfy! zauważcie, że słodycze są na samej górze piramidy i jest ich bardzo mało!!! Tak, to oznacza, że nie powinniście jeść zbyt dużo słodyczy!!! Zawsze należy się zapytać mamę o pozwolenie na zjedzenie słodyczy! Mama chce dla was jak najlepiej i wie ile słodyczy możecie zjeść. 🙂

Teraz zadanie dla Was!

Proszę, abyście z małą pomocą rodziców przygotowali zdrowy posiłek. Mogą to być kanapki (chyba będzie najłatwiej, w przedszkolu byłyby to na pewno kanapki), ale oczywiście pomoc przy obiedzie też jest nieoceniona!

Teraz konkurs na wykonanie pięknej, kolorowej i zdrowej kanapki! Pomyślcie, ta kanapka może coś przedstawiać! Nie może zabraknąć na niej warzyw np. sałaty, ogórka, pomidora czy rzodkiewki!

Liczę na wasze ciekawe pomysły i z chęcią obejrzymy zdjęcia wykonanych kanapek!!

Zdjęcia można przesyłać w aplikacji LiveKid jako wiadomość na czacie do nas(zdjęcie jako załącznik).

Pozdrawiamy

Pani Karolina i pani Justyna!

 

Kolorowe, wesołe i smaczne kanapki, nie tylko dla dzieci - Porady kulinarne  - Polki.pl

Kolorowa, Kanapka, Talerz