Gumisie – zadania wiosenne

Zachęcamy do wykonania kilku wiosennych zadań. Po powrocie do przedszkola będzie można przynieść karty pracy lub wykonane prace plastyczne i się pochwalić. W nagrodę dla dzieci będą czekały motywacyjne naklejki.

Na początek film edukacyjny o wiośnie:

 

„Wizyta Pani Wiosny” – słuchanie opowiadania D. Kossakowskiej.

Zima chyba już długo nie będzie królować. Dzisiaj z rana zjawił się długo oczekiwany gość. Pani Wiosna postanowiła zająć miejsce swojej siostry Zimy. Najpierw odwiedziła śniegowego bałwanka. Dotknęła go delikatnie i coś szepnęła mu do ucha. Bałwanek zasmucił się i zaczął się topić.- nie smuć się bałwanku – powiedziała Wiosna – popłyniesz razem z krą lodową tam, gdzie jest mróz i śnieg.Pomachała mu na pożegnanie i poszła szukać kwiatów. Pierwsze wy-chyliły się ze śniegu przebiśniegi.

 Czy to już wiosna?- Wstawać śpiochy – powiedziała Wiosna – wszyscy już na was czekają. Przebiśniegi nieśmiało podniosły swoje główki i spojrzały w stronę słoń-ca. Rosnąca nieopodal wierzba z niecierpliwością czekała na odwiedzi-ny Wiosny. Dotyk Wiosny sprawił, że na wierzbie pojawiły się małe, szare kuleczki. – Czas rozkwitnąć – pomyślała wierzba. Wszyscy czekają na moje bazie. A Wiosna poszła dalej. na jasnym niebie pojawiły się piękne bociany. Wróciły do swoich gniazd z dalekiej podróży. Chyba mogę iść dalej – pomyślała wiosna. Inne kwiaty i zwierzęta też na mnie czekają.
Rozmowa na podstawie opowiadania z dziećmi:
.- Czyje miejsce zajęła Pani Wiosna?
– Kogo najpierw odwiedziła Pani Wiosna?
– Co stało się z bałwankiem gdy Wiosna go dotknęła?- Dokąd popłynął bałwanek?
– Jakie kwiaty obudziła Wiosna?
– Co pojawiło się na wierzbie gdy dotknęła ją Wiosna?
– Jakie ptaki powitała Wiosna?
Dzieci mogą też spróbować opowiedzieć historię własnymi słowami.
Zachęcamy do wykonania pierwszych wiosennych kwiatów (choć jednego z wybranych). Fajnym pomysłem jest również założenie z dziećmi wiosennego ogródka w domu. Posadzenie w doniczkach cebulki lub owsa, albo chociaż rzeżuchy na wacie lub fasolki na gazie. dzieci oglądają wtedy jak długie korzenie mają roślinki.
https://www.youtube.com/watch?v=l0TAoJOxZRw
https://www.youtube.com/watch?v=rv692vIoCsU
https://www.youtube.com/watch?v=yztFDxDw2rQ