Jajko

Kochane Smerfiki!

Dzisiaj przypomnimy sobie piosenkę „Jajko”

 

Powitanie – „Krążące jajo”. Do udziału w zabawie zapraszamy całą rodzinę. Wszyscy przyjmujemy pozycję w siadzie skrzyżnym twarzą do środka koła. Naszym zadaniem jest przekazywanie sobie wydmuszki/ugotowanego jajka lub piłeczki pingpongowej w taki sposób, by się nie stłukła/nie wypadła z rąk. Wydmuszka musi przewędrować po całym kole, by trafiła do swojego koszyka u osoby rozpoczynającej zabawę. Dodatkowo możemy rytmizować tekst lub śpiewać: Jak to miło i wesoło, gdy jajeczko krąży w koło, jajko tu, jajko tam, jajko krąży tu i tam. Środki dydaktyczne: wydmuszka.

Drogie dzieci pamiętacie piosenkę z przedszkola, której uczyliśmy się w ostatnim tygodniu?

„Jajko” – wysłuchanie i omówienie treści piosenki połączone z masażykiem, zabawa emisyjno-ortofoniczna na melodii piosenki.
Tworzymy pary i siadamy na podłodze jedno za drugim. Prezentujemy piosenkę, omawiamy jej treść. Podczas drugiego słuchania w trakcie refrenu wykonujemy masażyk na plecach drugiej osoby: osoba siedząca z tyłu „maluje” palcem na plecach koleżanki lub kolegi zgodnie z tekstem piosenki. Podczas zwrotek gładzimy plecy całymi dłońmi „malując” różne wzory.

„Jajko”

1. Małe jajko, małe,

caluteńkie białe.

Wezmę farby nowe,

piękne, kolorowe.

Ref.: Tu kropka, (stuka lekko palcami w plecy dziecka siedzącego przed nim)

tam kreska, („maluje” kreski)

pisanka niebieska, („maluje” kółko)

tu kropka różowa, (ponownie stuka lekko palcami w plecy)

pisanka gotowa. 2x („maluje” duże jajko)

2. Małe jajko, małe,

dziś już nie jest białe.

Ma ubranie nowe,

piękne, kolorowe,

Ref.: Tu kropka, tam kreska… 2x

Następnie pary zamieniają się miejscami. W ten sposób utrwalamy piosenkę i masażykiem zostaje objęty każdy uczestnik zabawy.