PIERWSZE DNI WIOSNY

Zmiany w przyrodzie w dużym stopniu wyznaczają tematy zajęć sprzyjających poznawaniu jej przez dzieci.W związku ze zbliżającą się nową porą roku nauczycielki Mirka Janikowska i Ewelina Głomska zainicjowały obchody powitania wiosny w naszym przedszkolu ogłaszając konkurs na najciekawszą Marzannę.
Przez cały tydzień we wszystkich grupach dzieci wraz z Paniami robiły Marzanny-symbol odchodzącej zimy.
Do wykonania kukieł wykorzystano różne surowce.Jak zwykle nie zawiedli Rodzice,dostarczali do przedszkola listewki drewniane,słomę, wstążki i inne materiały.

/>

20 marca nauczycielki zorganizowały wystawę kukieł (a było ich osiem) w holu przedszkola.Rodzice również mogli podziwiać Marzanny wykonane przez swoje pociechy.

/>
Około południa dzieci wybierały drogą głosowania najciekawszą ich zdaniem Kukłę.Punktem głosowania było ziarenko fasoli,które dzieci wrzucały do słoika przy wybranej Marzannie….
W pierwszy dzień wiosny z rana wszystkie dzieci spotkały sie w sali gimnastycznej.Panie opowiedziały dzieciom jak kiedyś żegnano zimę i nauczyły dzieci wspólnego wierszyka:
Marzanno,Marzanno,słomiana panno,
daj miejsce wiośnie,płyń gdzie pieprz rośnie!

/>

Zaśpiewaliśmy jeszcze piosenkę na pożegnanie zimy.Ogłoszono potem wynik konkursu na najciekawszą Marzannę….
Najwiecej głosów zebrała kukła dzieci z grupy Misiaków (Gratulacje!!!)i ta grupa zdobyła nagrodę główną-zestaw klocków- i oczywiście gromkie brawa.
Pozostałe Marzanny też były ładne i za to każde dziecko dostało coś słodkiego ,a każda grupa pamiątkowy dyplom.
Po wyborach,wszystkie dzieci wraz z instrumentami w ręku i Najciekwszą Marzanną na czele wyruszyły z przedszkola.

Dzieci szły zademonstrować powitanie wiosny. />
Maszerowaliśmy ulicami miasta, na rynku dzieci zaśpiewały piosenkę o wiośnie i skandowały …”precz zimo zła”,….”witaj wiosno”.

  Wesoły nastrój przenieśliśmy do miasta. />
Po powrocie na teren przedszkola-nadszedł kulminacyjny punkt żegnania zimy.
Przy pomocy Pana woźnego WSZYSTKIE MARZANNY zostały spalone.

/>
Tym sposobem pożegnaliśmy zimę i w świetnych nastrojach wróciliśmy do przedszkola,gdzie czekała jeszcze jedna niespodzianka- aktorzy z teatru Vaśka z Torunia z przedstawieniem pt.”Lampa Alladyna”.

Bajka wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. />

Na zakończenie obchodów witania tak wytęsknionej wiosny grupa IIIA zaprosiła wszystkich 22 marca na przygotowane przez siebie przedstawienie pod bardzo aktualnym tytułem „Pożegnanie zimy-powitanie wiosny”.

/>
Były to ciekawe i pełne wrażeń dni.Uśmiech i radość dzieci oraz relacje pełne emocji przekazywane Rodzicom są motywacją dla nas do organizowania takich imprez.
….a zima już naaaaapewno odejdzie !!!……

/M.Janikowska,M.Sz./