Pszczółki

1. Razem z rodzicami zilustrujcie opowieść ruchową utrwalającą poruszanie się w przestrzeni- „Wielka wyprawa w świat Tygryska”

Tygrys wygrzewał się na słońcu i bardzo się nudził. Choć było gorąco, miał dość tej bezczynności, gdyż zawsze szukał okazji, by pobrykać. Położył się na plecach i przeciągnął się ( w leżeniu tyłem na przemian wyciąganie ramion i nóg). Pomyślał sobie „A gdybym tak wyruszył w świat? Tak to dobra myśl”. Następnie stanął na czterech łapach i zaczął je unosić po kolei (w klęku podpartym kolejne unoszenie prawej, lewej nogi, prawej, lewej ręki). Pobiegł na polanę, by tam pobaraszkować: Przetaczał się po trawie (w leżeniu ramiona wyprostowane za głową i toczenie się w różne strony), wierzgał nogami jak dziki koń (w przysiadzie podpartym wyrzucanie nóg w tył i w górę). Brykał jeszcze na wiele tylko jemu znanych sposobów (swobodne, radosne ruchy), a potem pognał do lasu (bieg na czworakach). Po drodze musiał przeskoczyć wiele wywróconych drzew (skoki z rozbiegu). Gdy dotarł na miejsce, wspiął się na wysokie drzewo, aby zobaczyć jak wygląda dziś rzeka (ruchy naśladujące wspinanie się na drzewo). Rzeka płynęła w pobliżu, a ponieważ tego dnia było bardzo gorąco, chciał jak najprędzej wykąpać się (bieg na czworakach). Po drodze usłyszał hałas. Ponieważ nie wiedział, co on oznacza, chciał jak najciszej podkraść się do krzaków nad brzegiem (pełzanie). Wyglądając zza nich, zobaczył płynący statek, a nie chcąc być dostrzeżonym przez ludzi, odczekał aż zniknie on za zakrętem. Wskoczył do wody, by schłodzić swe rozgrzane ciało (naśladowanie pływania). Po wyjściu z wody pomyślał, że czas na popołudniową drzemkę. Znalazł zacienione miejsce i tam się ułożył (dzieci układają się wygodnie na podłodze). Zanim zasnął pomyślał sobie jeszcze „Ależ wielki jest ten świat, bardzo się zmęczyłem na tej wyprawie”. I natychmiast usnął.

Rozmowa z dziećmi na temat zabawy:
– Dokąd poszedł tygrysek?
-Co tam robił?
-Co zobaczył na rzece?
-Dlaczego chciał się wykąpać?
-Jak zakończyła się jego przygoda?

2.Przeczytajcie pytania z QUIZU dotyczące zasad bezpiecznych wakacji.
– Czy w lesie można palić ognisko?
– Czy w czasie burzy można stać pod drzewem?
– Czy w górach można spacerować w klapkach?
– Czy w górach zawsze należy iść wyznaczonym szlakiem?
– Czy biała flaga na plaży oznacza, że można się kąpać?
– Czy należy posmarować skórę kremem z filtrem przed wyjściem na słońce?
– Czy dzieci powinny mieć rękawki i koła ratunkowe?
– Czy na plaży można zakopać śmieci?
– Czy w każdym miejscu można skakać na główkę do wody?
– Czy podczas jazdy na rowerze należy mieć kask?

104332460_555915388406973_8736138274840633133_n

Dla chętnych dzieci propozycja zabawy – kółko-krzyżyk, w sali dzieci chętnie grają w parach. Poproście rodziców o wytłumaczenie wam zasad gry i spróbujcie zagrać razem. Wspaniałej zabawy!

images