Akcja segregacja

Dzień dobry Kreciki!

Zachęcamy do wysyłania zdjęć z zajęć w domu na maila: lewandowska.natalia@wp.pl  🙂

Dzisiaj zaczniemy od zapoznania się z poniższymi krótkimi bajkami „Drużyna Wróżki Odpadusi”, która opowie Wam o segregacji śmieci, w jaki sposób należy to robić i na co należy zwrócić uwagę. Dowiecie się także co to takiego „recykling”  🙂

Miłego oglądania:

Drużyna Wróżki Odpadusi „Akcja segregacja” cz 3

https://www.youtube.com/watch?v=czN_dlTdPZ0

Drużyna Wróżki Odpadusi – zadanie domowe

https://www.youtube.com/watch?v=8GgCzsbAQG4

Drużyna Wróżki Odpadusi – odpady problemowe

https://www.youtube.com/watch?v=sVn_T26Ia_4

Pytania do bajek edukacyjnych:

  1. O czym były bajki?
  2. Co się stało z pojemnikami? Dlaczego zwierzaki postanowiły je posprzątać, kto im w tym pomógł?
  3. Do czego służą pojemniki na odpady i dlaczego mają różne kolory? (każdy kolor oznacza inny rodzaj odpadów)
  4. Co dzieje się z posegregowanymi odpadami?
  5. A czy wy w domu segregujecie śmieci? Jakie rzeczy oddzielacie od śmieci zmieszanych?

Prezentacja znaku recyklingu. Zadajemy dziecku pytanie czy widziały już kiedyś taki znak, jeśli tak to gdzie i czy wiedzą, co on oznacza? (to znak recyklingu, który wskazuje na powtórne wykorzystanie materiałów, czyli posegregowanych odpadów)

43209850 - recycle sign on white background.illustration eps10

W dalszej kolejności zachęcamy do wydruku lub pokazania poszczególnych pojemników i omówienia ich przy pomocy rymowanek.

ŻÓŁTY KOSZ (plastik i metal)wszystkie stare reklamówki, po jogurtach kubkitorebki i worki foliowe , do recyklingu gotowe. Wrzucaj wnet do pojemnika – Niechaj góra śmieci znika! A butelki plastikowe – przezroczyste, kolorowe, zgniatać trzeba zawsze, wszędzie – łatwiej je przewozić będzie.

zółty kosz

NIEBIESKI KOSZ – PAPIERLudzi w mieście bardzo wielu, nie sortuje dziś papieru. Proces ten zaś nie jest trudny, kiedy papier nie jest brudny. Do kosza szybko wrzucamy, gdy już niepotrzebne mamy: kartony, gazety, książki i kartki papieru pomalowane w prążki.

 

niebieski kosz

BIAŁY i ZIELONY (szkło kolorowe i białe)- A butelki i słoiki w jakie wrzucać pojemniki? ”„Przezroczyste szkło się zbiera do białego kontenera! Kolorowe zaś wypada w zieloniutki koszyk wkładać.

zielony i biały kosz

BRĄZOWYTrawę, liście i patyki wyrzucajcie, drogie smyki, (lecz bez ziemi i kamyków) do brązowych pojemników! Gdy ogryzek chcesz wyrzucić, lub banana skórkę rzucić: wtedy wybierz kosz brązowy, niech inny kolor nie przychodzi Ci do głowy!

 

brązowy kosz

SPECJALNY KOSZ – czyli niebezpieczne odpady – Jednak spieszcie się pomału, by ktoś groźnych materiałów przez przypadek gdzieś nie wrzucił, bo to są największe z trucizn! Termometrystare leki oddawajcie do apteki, a zepsuty sprzęt zanieście do specjalnych punktów w mieście!

czerwony kosz

CZARNY – na zmieszane odpady

To wszystko na dzisiaj!