ANDRZEJKOWE HERBATKI

Na spotkania przy herbatce dzieci z grupy Misiaków, Duszków, Gumisiów i Skrzatów zaprosiły swoich Rodziców.Wszystkie imprezy były podobne, bo dotyczyły tego samego obyczaju, ale każda grupa miała jakąś swoją niespodziankę co nadało jej osobliwy charakter.

Misiaki wykleiły sylwety kluczy,które miały otworzyć drogę tajemnic i ozdobiły nimi salę.Same przygotowały słodki poczęstunek w formie świeczek zrobionych z waflowych rurek,przyklejonych lukrem do ciasteczek.Zanim jednak zaczęła się impreza goście z dziećmi musieli zatańczyć „taniec -przywitaniec”. />

Rozweseleni przystąpili do głównej części programu-WRÓŻB!
Najciekawszą i nieznaną wróżbą było układanie patyczkowych kompozycji- każdy układ 5 patyczków mówił dzieciom jakie są ,o czym marzą i co je czeka w przyszłości.
Zagadkowe wróżby przeplatano skocznymi zabawami i pląsami.Najbardziej podobała się zabawa „Ojciec Wirgiliusz”,bowiem tytułową rolę przyjęli TATUSIOWIE!

U Duszków w sali zapalono świece ,dzieci były odświętnie ubrane i przebrane w stroje wróżek, a nad drzwiami wisiał napis:ZANIM WEJDZIESZ NA SPOTKANIE-POWIEDZ COŚ NA POWITANIE! />

Po miłym powitaniu wszyscy utworzyli krąg przyjaźni ściskając w dłoni „iskierkę” i przekazując ją dalej.Po krótkim wstępie Pani Marylki o zwyczajach Andrzejkowych dzieci rozpoczęły zabawy z wróżbami.
„A TERAZ WOSKU LANIE -CO MA SIĘ STAĆ NIECH SIĘ STANIE!”

Dzieci z rodzicami trzymały klucz i lały wosk do wody, a potem….próbowały odgadnąć ich znaczenie i omawiały wrażenia przy herbatce.

Misiaki zabawy we wróżbitów rozpoczęły w podobnym nastroju- przy świecach i w półmroku.Centralne miejsce zajmowało „koło przeznaczenia”, którym dzieci kręciły i odgadywały co im może los przynieść.Oczywiście było też lanie wosku przez zaczarowany klucz i niespodziankowe występy dla rodziców, a potem zasłużona herbatka w dobrym nastroju. />

Pszczółki, chociaż mają dopiero 5lat,też się spotkały z Rodzicami,żeby poznać wesołe wróżby.Przy kominku,w blasku świec i suto zastawionych stołach dowiedziały się o tradycjach Andrzejkowych.Wspólnymi siłami przepowiadały sobie przyszłość kręcąc czarodziejskim kołem,ustawiając buty do drzwi, rzucając grosik i lejąc wosk.Nie zabrakło również wspólnych, wesołych zabaw ruchowych. />

Dzieci poznały nasz staropolski obyczaj,przeniosły sie w swiat marzeń i nadziei na spełnienie tych najlepszych wróżb ,a Rodzice oderwali się od codziennych trosk i kolejny raz mieli okazję się do spontanicznej zabawy i obserwacji swoich pociech.
/oprac.:A.Demska,M.Nowak,M.Kąkolewska,G.Mierkiewicz,M.Sząszor/