Butelkowa orkiestra – wysokie i niskie dźwięki

Dzień dobry Kreciki!

Zachęcamy do wspólnej zabawy z dźwiękami wysokimi i niskimi w podskokach (link poniżej):

https://www.youtube.com/watch?v=4YFmTNqTfsU&feature=youtu.be&fbclid=IwAR31kZQLJQMRxtRSe8Ffe9rJM7x2gJQNegmo-x7CBeSrhTYumC7axxUXCyY&app=desktop

Jak już się zapoznaliście z naszym tematem dźwięków wysokich i niskich, teraz możecie przygotować się do zabawy z wykorzystaniem: naczyń (kieliszków, szklanek lub butelek), butelki z wodą i pałeczki (plastikowej lub drewnianej).

Zabawa „Butelkowa orkiestra” . Układamy na stoliku 6 takich samych naczyń (kieliszki, butelki lub szklanki), obok stawiamy butelkę z wodą. Po kolei rodzic / dziecko uderza pałeczką w naczynia (puste)– dziecko próbuje określić jaki to rodzaj dźwięków. Rodzic może zapytać, czy dźwięki się od siebie różniły , czy też wszystkie były takie same? (Będą takie same)

Następnie nalewamy do wszystkich naczyń taką samą ilość wody i ponownie prezentujemy dźwięki. Rodzic zadaje dziecku pytanie: Co można zrobić żeby dźwięki się od siebie różniły?

Rodzic po dolaniu lub odlaniu wody z naczyń uderza w nie pałeczką. Dziecko próbuje opisywać dźwięki – rozróżniać i nazywać, używając określeń: „wysokie”, „niskie”, „głośne”, „ciche”, „długie”, „krótkie”.

W dalszej kolejności można napełnić szklaną butelkę wodą  i zademonstrować dziecku sposób grania na butelce – dmuchając, przykładając usta do otworu butelki. Dziecko próbuje naśladować.

Zdobyte umiejętności dziecko może wykorzystać do grania na „wodnym” instrumencie z dowolnym podkładem muzycznym. Można także zaproponować dziecku zabawę w dyrygenta – dziecko / rodzic prezentuje rytm, który należy powtórzyć.

Udanej zabawy  🙂

Zachęcam do wysyłana zdjęć na maila: lewandowska.natalia@wp.pl