MLECZNA DROGA DO PRZEDSZKOLA

  
Z niecodzienną wizytą przyjechali do Przedszkola gospodarze z Kaszub z programem edukacyjnym pod hasłem: „Mleczna droga do przedszkola”. Przywieźli ze sobą nieznane lub już zapomnine rekwizyty w postaci starodawnych urządzeń takich jak: centerfugi, masielnice, cedzidła, drewniane łyżki, kanki.

  

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstaje masło. Opowieść rozpoczęła się od tego jak to się dzieje, że krowa daje mleko, poznaliśmy bajkę o żabie, która zrobiła masło (gdy wpadła do kanki ze śmietaną).

  
Gospodarze wspólnie z dziećmi zrobili twarożek starym sposobem naszych babć, dowiedzieliśmy się też jak tworzy się serwatka i w jaki sposób przez pieluchę odcedzić twarożek. Oczywiście nie obyło się bez smakowania zrobionego masła i twarogu, które było dużo smaczniejsze niż kupione w sklepie.

    

   Madzia pasie się w przedszkolnym ogródku  
Największą jednak niespodzianką była wizyta kozy Magdy. Opiekunowie kozy pozwolili na uczestnictwo dzieci w dojeniu, co również było niezapomnianą atrakcją. Wspomnienia o spotkaniu towarzyszyły nam jeszcze przez długie dni.

                  

                                                                     HB&BMG                   /więcej zdjęć w fotogalerii/