SPOTKANIE Z KASZUBSKĄ BAJKĄ

  
W dniu 20.02.2012 r. w przedszkolu „Bajka” odbyły się zajęcia edukacyjne „Kaszëbsczé bajania” prowadzone przez panią z Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Gdańsku. Celem zajęć edukacyjnych było: wykorzystywanie bajek i baśni do propagowania języka i kultury Kaszub oraz poznawanie regionalnych tradycji.
 
  
Na zajęciach dzieci słuchały bajki w języku kaszubskim „Stareszka i krosniata” ze zbioru „W krainie baśni i bajek kaszubskich”. Słuchanie bajki wymagało koncentracji i skupienia uwagi, aby móc trafnie udzielać odpowiedzi na zadawane pytania dotyczące treści utworu. Tekst opowiadał o staruszce, która zostawiała co wieczór dla krasnali trochę chleba i mleka. Kiedy pewnego razu zachorowała krasnale /krosniata/ odwdzięczyły się jej, pomagając w domu i opiekując się nią.
  
Dzieci uczestniczyły także w zabawie ruchowej „Spiewome z krosniatami” oraz w zabawie tanecznej „Głowa, ramiona, kolana, piate”. Śpiewały też piosenkę „Kaszubskie jeziora”.
   Za aktywny udział w zajęciach i zabawach dzieci otrzymały upominki – zakładki do książek z wzorem haftu kaszubskiego, a dla każdej grupy – płytę „Najpiękniejsze bajki i baśnie kaszubskie”. Na zakończenie panie zachęciły dzieci do słuchania literatury kaszubskiej z płyty, na której to swojego głosu użyczyli artyści, dziennikarze i inni znani ludzie.

    

                                                                                                                HB & BMG

                  /więcej zdjęć w fotogalerii/